Data Logger nedir ve nerelerde kullanılır?

Data Logger nedir ve nerelerde kullanılır?

Data logger, belirli bir zamanda bilgileri kaydeden elektronik bir cihazdır. Kaydedilecek bilgilerin türü kullanıcı tarafından belirlenir. Buradaki amacımıza göre konumuz sıcaklık, nem, basınç, voltaj, su seviyesi vb. fiziksel parametrelerle sınırlıdır.

İnsanlar kayıt cihazlarını uzun yıllardır kullanıyorlar, yani Data Logger yeni icat edilmedi. Etrafta kimse yokken neler olduğunu bilmek istiyoruz. Örneğin, çoğumuz sabah uyanıp gece enerjimiz olup olmadığını anlamaya çalışıyoruz. Bunu anlamanın birkaç yolu var.

Uyurken enerjinin kesilip kesilmediği ya da kesintinin süresi aslında çoğumuzun hayatını etkilemeyebilir. Ancak bozulabilir gıda içeren büyük bir soğutucu durmuşsa, durum çok farklı olacak ve elektrik kesintisinin süresini, sıcaklığın ne kadar arttığını ve ne kadar sürdüğünü bilmek isteyeceğiz. Kayıt cihazlarının çalışacağı yer burasıdır.

Veri kaydediciler genellikle enerjinin kolayca taşınamadığı uzak bölgelerde kullanılır. Saha çalışması, nakliye sırasında izleme, ısıtma/soğutma/havalandırma (HVAC) testi, problem tespiti, kalite çalışmaları, genel araştırma ve Eğitim Bilimleri alanlarında çalışanlar için idealdir. Veri kaydediciler, çok çeşitli uygulamalara sahip cihazlardır. Küçük oldukları için kulp ve zor yerlere yerleştirmek için idealdirler

Aslında yeni teknolojinin en son uygulamalarına minnettarız. Çünkü minyatür elektronik cihazlara dönüştürülmüşler, o kadar ki pille çalışıyorlar ve daha sonra bilgisayarlara aktarmak için bilgileri otomatik olarak kaydedebiliyorlar. Veri kaydedicilerin boyut ve maliyetini minimize etmek için kullanımı ve tam kontrolü özel yazılımlara sahip kişisel bilgisayarlar üzerinden gerçekleştirilmektedir. Tipik olarak, bilgisayarın seri bağlantı noktasına (USB veya RS232) bir arabirim kablosu bağlanır. Kablonun diğer ucunda, doğrudan veri kaydediciye takılabilen küçük bir soket bulunur. Tüm iletişim bu kablo üzerinden yapılır ve yazılım ile yönetilir / kurulur.

Böyle bir pille çalışan cihazın kullanımında genellikle aşağıdaki sıra takip edilir.

  • Cihaz kişisel bir bilgisayara bağlanır.
  • Cihazla birlikte elde edilen yazılım kullanılarak, veri kayıt cihazına veri kaydetmeye başlaması için “start” verilir.
  • Cihaz bilgisayar bağlantısından çıkartılır ve verilerin kaydedilmek istenen yere konulur ve orada bırakılır.
  • Veri kaydedici, kaydedilecek bilgileri hafızasına kaydedecektir.
  • İstenen kayıt süresi sona erdiğinde, veri kaydedici bilgisayara yeniden bağlanacaktır.

Daha sonra veriler, cihazın özel yazılımı kullanılarak bilgisayara aktarılır. Birçok yazılım paketi, kullanıcının verileri farklı formatlarda görüntülemesine izin verir. En yaygın biçim Grafik ve tablo biçimleridir. Bu biçim, kullanıcıya hızlı bir şekilde neler olduğu hakkında bir fikir verir. Ham verileri kullanıcıya sunar. Bu biçim, verileri Microsoft Excel gibi uygulamalara aktarmak için uygundur. Veriler bilgisayara aktarıldıktan sonra bilgisayara ve disklere kaydedilebilir, ardından geri çağrılabilir veya yazıcıdan yazdırılabilir.

Sturdy Machine “data loggerleri”, daha sonra bir bilgisayarla geri çağırmak için fiziksel parametrelerin ölçümlerini kaydeden küçük, pille çalışan akıllı cihazlardır. Teknolojideki ilerlemeler nedeniyle performanslarında önemli iyileştirmeler yapılmıştır. Sturdy Machine, misyonunu, ürünlerinde en son teknolojiyi en kısa sürede kullanmak olarak tanımlamıştır. Bu nedenle, yeni cihazların tasarımı ve geliştirilmesinde, mevcut “veri kaydedici”lerin parkuru, performans iyileştirmelerine yönelik amansız bir bağlılığa sahip olduğu için, fiyat ve performans bağlamında sektörde lider olarak yerini almıştır.